O autorze

 

Lama Ole Nydahl jest wysoko wykwalifikowanym nauczycielem medytacji w tradycji buddyzmu szkoły Karma Kagyu. W roku 1969 podczas podróży poślubnej ze swoją żoną Hannah do Tybetu spotkał XVI Karmapę - mistrza medytacji i głowę szkoły Karma Kagyu. Nydahlowie zostali jego pierwszymi zachodnimi uczniami. Po trzech latach studiów XVI Karmapa poprosił ich, żeby zapoznali z Diamentową Drogą ludzi Zachodu. W listopadzie 1972 rozpoczęli więc nauczanie buddyzmu na Teachers’ College w Danii. Od tego czasu Lama Ole podróżuje, organizuje kursy medytacyjne i prawie codziennie daje wykłady.  Buddyjskiego Schronienia - ceremonii, dzięki której formalnie stajemy się buddystami - udzielił on ponad 250.000 ludzi. W 1987 Kunzig Shamar Rinpoche, poprosił Lamę Ole żeby udostępnił zachodnim uczniom medytację świadomego umierania (tyb. Poła).

 

Głębokie doświadczenie, wiedza i świeży, dynamiczny styl nauczania Lamy Ole Nydahla inspirują tysiące ludzi przychodzących na jego wykłady i uczestniczących w prowadzonych przez niego kursach medytacyjnych. Tradycyjne nauki buddyjskie przekazywane są przez niego bez otoczki azjatyckiego folkloru, w sposób zrozumiały dla zachodnich odbiorców. Lama wyjaśnia z humorem, że nie potrzeba systemu klasztornego, żeby „przełamać sztywne koncepcje i doświadczać umysłu jako nieograniczonej przestrzeni i radości”.

 

Lama Ole założył ponad 600 ośrodków medytacyjnych linii Karma Kagyu i jest najbardziej znanym na Zachodzie nauczycielem buddyzmu. Ponad 60 z tych ośrodków i grup medytacyjnych znajduje się w Polsce, gdzie linia Karma Kagyu jest najpopularniejszą świecką tradycją buddyjską.

 

Od ponad 40 lat Lama Ole jest prawie każdego dnia w innym mieście. Z początku wyjaśniał on nauki buddyjskie dla grup przyjaciół w prywatnych mieszkaniach, teraz zapełnia sale do 3000 miejsc. Hannah Nydahl towarzyszyła  mężowi przez wiele miesięcy w roku, aż do swojej śmierci na raka w 2007. Prowadziła również wykłady i kursy na temat filozofii buddyjskiej i medytacji. Jej praca obejmowała także tłumaczenie wykładów lamów nauczających w Międzynarodowym Instytucie Buddyjskim Karmapy (KIBI) w New Delhi, uczestnictwo w wielu projektach związanych z tłumaczeniem buddyjskich tekstów oraz planowanie harmonogramów wizyt największych wschodnich nauczycieli linii Kagyu.

 

Od połowy lat 90 urodzona w Hamburgu Caty Hartung koordynuje pracę doświadczonego zespołu organizacyjnego, który łączy wiele ośrodków Diamentowej Drogi oraz organizuje plan podróży Lamy Ole Nydahla.